Слајд

Панахида Павел Шатев Кратово

Во чест и сеќавање на Павел Шатев истакнат македонски револуционер и анархист, член на Гемиџиите и еден од легендарните солунски атенатори, денеска во Кратово се одбележа годишнината од смртта на нашиот сограѓанин со положување на свежо цвеќе од повеќе делегации во градот предводена од Градоначалникот Тодорче Николовски и беше одржана панихида на спомен бистата пред …

Панахида Павел Шатев Кратово Види повеќе »

КОМПИРИЈАДА Кратово 2023

Општина Кратово, поддржана од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на РСМ, Ве поканува да земете учество на КОМПИРИЈАДА Кратово 2023 која ќе се одржи на ден 28.10.2023 година САБОТА во 11 часот на локација пред Плато на Дом на култура „Лазар Софијанов“ Кратово. Како дел од содржинските активности, ќе бидат поставени традиционални штандови/трпези на кои ќе биде презентирана традиционална храна приготвена со …

КОМПИРИЈАДА Кратово 2023 Види повеќе »

Одбележани 79 години од ослободувањето на Кратово

Ослободувањето на Кратово на 6-ти септември 1944-тата, беше одбележан со свечена седница по повод Денот на општината на која излагање имаше професор-историчар Александар Ефремовски. Во своето обраќање по повод празникот на градот кога се одбележуваат 79 години од неговата слобода, градоначалникот Тодорче Николовски се обрати и им го честиташе празникот на присутните граѓани, одддавајќи им …

Одбележани 79 години од ослободувањето на Кратово Види повеќе »

Барање за еднократна парична помош за ученик во прво одделение

Општина Кратово оваа година ќе доделува еднократна парична помош за семејствата чие дете прваче е запишано во основното училиште Кочо Рацин. Рокот за пријавување е до 30 септември 2023 година. Согласно Програмата за активностите на општина Кратово во областа на социјалната заштита и здравството за 2023 број 09-1649/1 од 15.11.2022 година („Службен гласник на Општина Кратово“ бр.13/22), освен училишен …

Барање за еднократна парична помош за ученик во прво одделение Види повеќе »

Соопштение за терестична (земјена) дезинсекција

Спроведувањето на превентивна дезинсекција како значајна општа мерка за заштита на населението, Општина Кратово согласно Програмата за спроведување на општи мерки за заштита на населението од заразни болести во 2023 година и Законот за заштита на населението од заразни болести, го издава следното С О О П Ш Т Е Н И Е За јавност: …

Соопштение за терестична (земјена) дезинсекција Види повеќе »

ЗЛАТНИ ДЕНОВИ КРАТОВО 2023!

ЗЛАТНИ ДЕНОВИ КРАТОВО 2023! Навистина се златни моментите кога се слави македонската музика! Македонска Приказна – Денови за паметење!

Известување за „Богојавление“ – Водици

По повод големиот христијански празник „Богојавление“ – Водици, на ден 19.01.2023 година (четврток), во 11 часот на градскиот базен во Кратово ќе се изврши Богојавленски водосвет под покровителство на Градоначалникот на Општина Кратово Тодорче Николовски и на Македонската православна црква, Кумановско-осоговска епархија. Сите заинтересирани верници, кои ќе скокаат по крстот да се пријават во општина …

Известување за „Богојавление“ – Водици Види повеќе »

📣 Кампања за подигање на свеста за згрижување на деца и промовирање на националната стратегија за деинституционализација

📣 На секое дете му е потребно семејство и заслужува љубов. Згрижувачките семејства, вршат благородна мисија и креираат радост во заедницата📣 💬Вчера градоначалникот на општина Кратово, Тодорче Николовски, разговараше со Александра Мојсова од СОС Детско село за договорената вклученост на општина Кратово во кампањата за подигање на свеста за згрижување на деца и промовирање на националната …

📣 Кампања за подигање на свеста за згрижување на деца и промовирање на националната стратегија за деинституционализација Види повеќе »

Централното градско подрачје го красат нови 3 мурали

Централното градско подрачје го красат и е побогат со нови 3 мурали со мотиви на занаетчиски дуќани кои биле застапени во старата чаршија. Новите слики го привлекуваат окото на минувачите, кои се запознаваат со уличната уметност, а со тоа се популаризира културата и уметноста.

KoritON Fest во петок

Општина Кратово Ве поканува на музичкиот настан КоритОН Фест на кој ќе настапуваат бендови и изведувачи во живо за сечиј вкус, а ќе има и добра забава со супер диџеји. Ќе Ве забавуваат: Елена Баклава и Time’s Project Timko Chichakovski – kanun player Fiction Fiction Виктор Апостоловски Viktor Apostolovski DJs: Superman Melani Digit Bole место: …

KoritON Fest во петок Види повеќе »

Соопштение за прво авионско третирање против комарци

Спроведувањето на превентивна дезинсекција како значајна општа мерка за заштита на населението, Општина Кратово согласно Програмата за спроведување на општи мерки за заштита на населението од заразни болести во 2022 година и Законот за заштита на населението од заразни болести, го издава следното С О О П Ш Т Е Н И Е За јавност: …

Соопштение за прво авионско третирање против комарци Види повеќе »

Scroll to Top