Култура

Фотoграфска изложба „По трагите на Св.Кирил и Методиј“ – петок, 22.02.2019

По повод патрониот празник на Кратово, Св. Ѓорѓи Кратовски, Општина Кратово со задоволство Ве поканува на отварањето на фотoграфската изложба „По трагите на Св.Кирил и Методиј“, што ќе се одржи во Дом на Култура “Лазар Софијанов” – Кратово на 22.02.2019г. (петок) со почеток во 13ч. Изложбата се состои од вкупно 32 дела и дел од …

Фотoграфска изложба „По трагите на Св.Кирил и Методиј“ – петок, 22.02.2019 Види повеќе »

ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ЗА ДЕЦА „ЛАКОМАТА МЕЦА“ ВО КРАТОВО

По повод престојниот патронен празник на Кратово, Св. Ѓорѓи Кратовски, со задоволство ве известуваме дека во рамки на празничната програма на настани организирана од Општина Кратово,  НУ Театарот за деца и млади од Скопје ќе гостува во Кратово со претставата за деца „Лакомата меца“. Театарската претстава ќе се одржи во Мултимедијалниот центар (Кино салата) во …

ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ЗА ДЕЦА „ЛАКОМАТА МЕЦА“ ВО КРАТОВО Види повеќе »

Во вторник панахида за револуционерот Павел Шатев во Кратово

На 29-ти Јануари 2019 година (вторник) од 11 часот, каде што е поставена спомен бистата на Павел Шатев, ќе се одржи панахида со што ќе се одбележи годишнината од смртта на познатиот македонски револуционер, родољуб и публицист. Почит на последниот македонски гемиџија, револуционер, публицист, патриот и македонски интелектуалец, Павел Шатев кој целиот свој живот го …

Во вторник панахида за револуционерот Павел Шатев во Кратово Види повеќе »

Новогодишното издание на емисијата „Вкусот на традицијата“ снимено заедно со ученици од Кратово

На 24 декември 2019 г., тим од Кратово составен од седум ученици од СОУ „Митко Пенџуклиски“, Цветанче Тодоровски, Младен Мицевски и Стевче Доневски, со подршка од Општина Кратово и градоначалникот д-р Љупчо Бојаџиев, учествуваа на снимањето на новогодишното издание на емисијата „Вкусот на традицијата“ на Адријана Алачки, во продукција на ТВ Алфа. За потребите на …

Новогодишното издание на емисијата „Вкусот на традицијата“ снимено заедно со ученици од Кратово Види повеќе »

НОВОГОДИШЕН КОНЦЕРТ

НОВОГОДИШЕН КОНЦЕРТ  22-ри Декември (сабота) 2018 г, 18ч Мултимедијален центар (Кино сала) Кратово Влезница – 150 ден (во Дом на култура) Учествуваат: КУД „Ефрем Каранов“ – Кратово Модерен балет „Магија“ – 2 од Кратово КУД „Цветан Димов“-Скопје Мето Богданов (од групата „Академци“)

Завршен настан „Триаголници на соработка“

П О К А Н А – завршен настан „Триаголници на соработка“ Почитувани, Буден Театар има чест да Ве покани на завршниот настан во рамки на проектот „Триаголници на соработка“, поддржан од Швајцарската Амбасада во Македонија, на 23ти ноември, петок, со почеток во 13.00 часот во просториите на Домот на култура „Лазар Софијанов“ – Кратово …

Завршен настан „Триаголници на соработка“ Види повеќе »

После 24 светски фестивали „Исцелител“ и во Кратово

По осум месечната успешна фестивалска турнеја на филмот „Исцелител“ на светските филмски фестивали, филмот на 6-ти септември во 20 часот ќе се прикажува во Кратово. По повеќе од 10 години ова ќе биде прва филмска проекција во Домот на култура во Кратово. Проекцијата ќе се случи на Денот на ослободување на Кратово заедно со уште …

После 24 светски фестивали „Исцелител“ и во Кратово Види повеќе »

Играорци од КУД “Ефрем Каранов” на средба кај Градоначалникот

Членовите на КУД „Ефрем Каранов“ од Кратово заедно со нивниот кореограф Љупчо Мариновски беа на прием кај градоначалникот на Општина Кратово д-р Љупчо Бојаџиев, денешната посета во кабинетот на градоначалникот беше со цел благодарност за општината за настапите на младите играорци кои го покажаа своето знаење, нивната љубов кон орото и негувањето на фолкорот на …

Играорци од КУД “Ефрем Каранов” на средба кај Градоначалникот Види повеќе »

Сабота 8-ми “Европски фестивал на тамбурашки оркестри“- Кратово 2018

Под покровителство на Министерството за култура и Градоначалникот на општина Кратово, во организација на Здружението зa култура и уметност “Св.Ѓорѓи Кратовски“ од Кратово по осми пат се одржува меѓународната манифестација “Европски фестивал на тамбурашки оркестри“- Кратово 2018. Оваа манифестација претставу бренд на градот Кратово, вековна традиција на гаење на македонската староградска музика, преку која истотака …

Сабота 8-ми “Европски фестивал на тамбурашки оркестри“- Кратово 2018 Види повеќе »

Музичко поетска вечер во сабота во Кратово

По повод Европската година на културното наследство 2018, Здружението „Извор“ од Кратово го реализира проектот „Музичко поетски караван“ финансиски поддржан од Делегацијата на Европската Унија. Чест ни е да Ве поканиме да присуствувате на музичко поетската вечер која ќе се одржи на ден 23.06.2018 година (сабота) пред платото на Домот на културата „Лазар Софијанов“ во …

Музичко поетска вечер во сабота во Кратово Види повеќе »

10-ти ЈУНИ ДЕН НА КУЛТУРАТА

ЈОУ Дом на култура „Лазар Софијанов“ Кратово и Градоначалникот на општина Кратово во недела (10.06.2018 година) од 18 часот Ве покануваат пред платото на Домот на култура на манифестацијата насловена „10-ти Јуни Ден на културата“.  Програма 10.06.2018 година: 18:00 час – Дефиле низ центарот на градот; 18:30 – Почеток на програмата со обраќање на Градоначалникот …

10-ти ЈУНИ ДЕН НА КУЛТУРАТА Види повеќе »

Успешно прво издание на гастрономската манифестација „Традиционална трпеза Кратово 2018“

    Успешно прво издание на гастрономската манифестација „Традиционална трпеза Кратово 2018“ На 19.05.2018 година на Градскиот плоштад во Кратово се одржа првото издание на манифестацијата „Традиционална Трпеза Кратово 2018“ во организација на Асоцијацијата на готвачи „Гастромак“ и Адријана Алачки. Пред многубројните посетители се претставија учеснички од оргазнизации на жени од повеќе градови со автентична …

Успешно прво издание на гастрономската манифестација „Традиционална трпеза Кратово 2018“ Види повеќе »

“Писмо некому” – Интерактивна претстава за деца

Претставите за деца „Писмо некому“ и „Палечка Малечка“ гостуваат во Кратово, Крилатица и Злетово На 29.05. 2018 год. (вторник)  во Домот на културата„Лазар Софијанов” во Кратово, со почеток во 13 часот ќе се одржи  претстава за деца со налов “Писмо некому”. Претставата е во изведба на ЗГ „БУДЕН ТЕАТАР” од Скопје и е наменета за …

“Писмо некому” – Интерактивна претстава за деца Види повеќе »

Изложба на Верче Андонова

Во организација на Здружението Цивитас и ЦПЛИП „Порака“ – Штип во Кратово во Галеријата на Домот на културата „Лазар Софијанов“  вчера во 12 часот беше отворена изложба на делата на Верче Андонова. Верче Андонова оваа техника ја научила додека била штитеник на Домот за деца без родители во Скопје.  На самота нејзино претставување рече дека е среќна бидејќи со оваа …

Изложба на Верче Андонова Види повеќе »

ПАТРОН И ЗАШТИТНИК НА ГРАД КРАТОВО СВЕТИОТ НОВОМАЧЕНИК ЃОРЃИ КРАТОВСКИ

ВО СЛАВА И ЧЕСТ НА ПАТРОНОТ И ЗАШТИТНИК НА ГРАДОТ КРАТОВО СВЕТИОТ НОВОМАЧЕНИК ЃОРЃИ КРАТОВСКИ ОПШТИНА КРАТОВО ВО СОРАБОТКА СО МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ВЕ ПОКАНУВА НА ПРОСЛАВА НА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК Кога градот Кратово и Македонската Православна Црква ќе му оддадат достојна почит преку организирање на патронска програма проследена со голема сенародна и духовна радост. Чествувањето …

ПАТРОН И ЗАШТИТНИК НА ГРАД КРАТОВО СВЕТИОТ НОВОМАЧЕНИК ЃОРЃИ КРАТОВСКИ Види повеќе »

МАЛ БОЖИЌЕН КОНЦЕРТ „ХИМНИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО“

МАЛ БОЖИЌЕН КОНЦЕРТ „ХИМНИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО“ 05.01.2018 година 13.00 часот Мултимедијален центар (Кино сала) – Кратово Веќе шеста година по ред, во организација на Општина Кратово традиционално се одржува  Мал Божиќен Концерт „Химни на Рождество Христово“ И оваа година овој духовно – културен настан ќе понуди богата програма составена од песнопенија посветени на големиот …

МАЛ БОЖИЌЕН КОНЦЕРТ „ХИМНИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО“ Види повеќе »

Промоција на „Духот на Североистокот“- Готвач на традиционални рецепти од Североисточниот плански регион

Центарот за развој на Североисточниот плански регион (ЦРСИПР) и Платформата за рурален развој (ПРРА), во соработка со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) изработија готвач, збирка на 30 рецепти за подготовка на јадења типични за овој регион, со цел да ги промовира традиционалните јадења од регионот меѓу локалните ресторани и приватни угостители/туристички објекти и …

Промоција на „Духот на Североистокот“- Готвач на традиционални рецепти од Североисточниот плански регион Види повеќе »

Scroll to Top