Култура

Денови на култура Кратово 2024

Општина Кратово започнувајќи од 11 Јуни 2024 година, ќе ги реализира традиционалните “Денови на култура” во чии рамки ќе се организира: 11 Јуни (вторник) – Претстава “Ти спиеш, тебе ти се спие” на театар “Мирка Гинова” Демир Капија во Мултимедијален центар (Кино сала) со почеток од 12:30 ч. 13 Јуни (четврток) – Изложба “Од Икона …

Денови на култура Кратово 2024 Види повеќе »

Прославување на патрониот празник во нашиот град СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ

Моштите на светителите се среќа за местото каде што почиваат. Чудесните дејствувања на Божјата благодат преку светителските мошти го прославуваат не само името Божјо и светителите, туку и самото место во кое почиваат и привлекуваат толпа народ кој ги почитува од сите страни. Каде што се моштите на светителите, таму е и нивниот дух, помош …

Прославување на патрониот празник во нашиот град СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ Види повеќе »

Панахида Павел Шатев Кратово

Во чест и сеќавање на Павел Шатев истакнат македонски револуционер и анархист, член на Гемиџиите и еден од легендарните солунски атенатори, денеска во Кратово се одбележа годишнината од смртта на нашиот сограѓанин со положување на свежо цвеќе од повеќе делегации во градот предводена од Градоначалникот Тодорче Николовски и беше одржана панихида на спомен бистата пред …

Панахида Павел Шатев Кратово Види повеќе »

КОМПИРИЈАДА Кратово 2023

Општина Кратово, поддржана од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на РСМ, Ве поканува да земете учество на КОМПИРИЈАДА Кратово 2023 која ќе се одржи на ден 28.10.2023 година САБОТА во 11 часот на локација пред Плато на Дом на култура „Лазар Софијанов“ Кратово. Како дел од содржинските активности, ќе бидат поставени традиционални штандови/трпези на кои ќе биде презентирана традиционална храна приготвена со …

КОМПИРИЈАДА Кратово 2023 Види повеќе »

ЗЛАТНИ ДЕНОВИ КРАТОВО 2023!

ЗЛАТНИ ДЕНОВИ КРАТОВО 2023! Навистина се златни моментите кога се слави македонската музика! Македонска Приказна – Денови за паметење!

НАГРАДЕН КОНКУРС ЗА НАЈДОБРА ЛИТЕРАТУРНА ТВОРБА НА ТЕМА „СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ – СВЕТИЛНИК И ЗАКРИЛНИК НА КРАТОВО“

ОПШТИНА КРАТОВО во соработка со Локален младински совет Кратово РАСПИШУВА: НАГРАДЕН КОНКУРС ЗА НАЈДОБРА ЛИТЕРАТУРНА ТВОРБА НА ТЕМА „СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ – СВЕТИЛНИК И ЗАКРИЛНИК НА КРАТОВО“   По повод патрониот празник на Кратово „Свети Ѓорѓи Кратовски“ Општина Кратово распишува награден конкурс за најдобра литературна творба на тема: „Свети Ѓорѓи Кратовски–светилник и закрилник на Кратово“ Право …

НАГРАДЕН КОНКУРС ЗА НАЈДОБРА ЛИТЕРАТУРНА ТВОРБА НА ТЕМА „СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ – СВЕТИЛНИК И ЗАКРИЛНИК НА КРАТОВО“ Види повеќе »

Централното градско подрачје го красат нови 3 мурали

Централното градско подрачје го красат и е побогат со нови 3 мурали со мотиви на занаетчиски дуќани кои биле застапени во старата чаршија. Новите слики го привлекуваат окото на минувачите, кои се запознаваат со уличната уметност, а со тоа се популаризира културата и уметноста.

KoritON Fest во петок

Општина Кратово Ве поканува на музичкиот настан КоритОН Фест на кој ќе настапуваат бендови и изведувачи во живо за сечиј вкус, а ќе има и добра забава со супер диџеји. Ќе Ве забавуваат: Елена Баклава и Time’s Project Timko Chichakovski – kanun player Fiction Fiction Виктор Апостоловски Viktor Apostolovski DJs: Superman Melani Digit Bole место: …

KoritON Fest во петок Види повеќе »

Дизајнирање и изведба на мозаик инсталација

Во рамки на проектот “Мозаик Инсталација како културна соработка и современо живеење – Платформа за меѓународна соработка“, кој е подржан од Амбасадата на Р.Бугарија и Општина Кратово се изработува мозаик на заедницата на надворешен ѕид со површина од 25м2, каде што учествуваат деца ученици на ООУ „Кочо Рацин“ – Кратово и СОУ „ Митко Пенџуклиски“ …

Дизајнирање и изведба на мозаик инсталација Види повеќе »

Филмскиoт фестивал за млади „Џифони патува“ во Кратово

Филмскиoт фестивал за млади „Џифони патува“ во Кратово ќе се одржи на 9 и 10 јуни 2022 во Мултимедијален центар – Кино сала Домот на културата „Лазар Софијанов“. На фестивалот ќе се прикажуваат филмови за млади, а програмата ќе се збогати и со три работилници. На театарската, фотографската и ликовната работилница младите од Кратово ќе …

Филмскиoт фестивал за млади „Џифони патува“ во Кратово Види повеќе »

ЗНАЕЊЕ, ЗАШТИТА И ВРЕДНУВАЊЕ НА СТАРИТЕ УРБАНИ ЈАДРА ВО РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Општина Кратово е учесник во проектот на тема: Знаење, заштита и вреднување на старите урбани јадра во Република Северна Македонија и Албанија, во организација на Асоцијацијата Места и градови со исклучителни вредности во Франција, која во 2020 година беше еден од победниците на конкурсот „Готов проект“ на Министерството за надворешни работи на Франција со проектот предложен во партнерство …

ЗНАЕЊЕ, ЗАШТИТА И ВРЕДНУВАЊЕ НА СТАРИТЕ УРБАНИ ЈАДРА ВО РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА Види повеќе »

Литературно читање по повод одбележувањето на 24 Февруари – Патронен празник на град Кратово

На 01.03.2022 год. (среда), беше реализирано литературно читање по повод одбележувањето на 24 Февруари – Патронен празник на град Кратово „Свети Ѓорѓи Кратовски“. Овој литературен настан беше организиран за млади лица до 29 години коишто беа наградени и пофалени на претходно распишаниот  литературен конкурс на тема: „Свети Ѓорѓи Кратовски – светилник и закрилник на Кратово“, во рамките на Изложбениот салон …

Литературно читање по повод одбележувањето на 24 Февруари – Патронен празник на град Кратово Види повеќе »

71 година од смртта на македонскиот гемиџија Павел Шатев

71 година од смртта на македонскиот гемиџија, револуционер, публицист, прв министер за правосудство на Република Македонија – Павел Шатев. Во чест на овој голем великан, македонски револуционер, политичар кој остави неизбришливи траги во македонската историја, денеска, петок (28.01.2022 година) во 11 часот оддадовме достојна почит и положивме свежо цвеќе на поставената спомен биста пред Основен суд во …

71 година од смртта на македонскиот гемиџија Павел Шатев Види повеќе »

Scroll to Top