Вести

СВЕТИ НОВОМАЧЕНИК ЃЕОРЃИ КРАТОВСКИ

Општина Кратово, Ве поканува на пречек на моштите и прославување на споменот на СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ на ден 24 Февруари (сабота) 2024 година. Славејќи го и чествувајќи го неговиот светителски лик и спомен, императив на сите нас, неговите следбеници и поклоненици, уште повеќе да го збогатиме неговиот култ, зашто тој е наш, од нашиот род …

СВЕТИ НОВОМАЧЕНИК ЃЕОРЃИ КРАТОВСКИ Види повеќе »

Богојавление Водици 2024

По повод големиот христијански празник „Богојавление“ – Водици, на ден 19.01.2024 година (петок), во 11 часот на градскиот базен во Кратово ќе се изврши Богојавленски водосвет под покровителство на Градоначалникот на Општина Кратово Тодорче Николовски и на Македонската православна црква, Кумановско-осоговска епархија. Заинтересираните верници треба да се пријават најдоцна до четврток (18.01.2024 година) на: 031 …

Богојавление Водици 2024 Види повеќе »

Целовечерен концерт во чест на Вања Лазарова

  Општина Кратово Ве поканува на целовечерен концерт со настап на универзитетскиот ансамбл “Македонија” при УГД Штип, а во чест на нашата легендарна пејачка на изворни народни песни, доајен на македонската народна музика Вања Лазарова родум од с.Страцин. Концертот започнува во 19 часот во петок на ден 27.10.2023 година во Мултимедијален центар (Кино сала) – …

Целовечерен концерт во чест на Вања Лазарова Види повеќе »

📣 Кампања за подигање на свеста за згрижување на деца и промовирање на националната стратегија за деинституционализација

📣 На секое дете му е потребно семејство и заслужува љубов. Згрижувачките семејства, вршат благородна мисија и креираат радост во заедницата📣 💬Вчера градоначалникот на општина Кратово, Тодорче Николовски, разговараше со Александра Мојсова од СОС Детско село за договорената вклученост на општина Кратово во кампањата за подигање на свеста за згрижување на деца и промовирање на националната …

📣 Кампања за подигање на свеста за згрижување на деца и промовирање на националната стратегија за деинституционализација Види повеќе »

Потпишана спогодба за збратимување со Џинченг, НР Кина

По пријателските преговори денес преку видео конференција Градоначалникот на општина Кратово, Тодорче Николовски и Градоначалникот на градот Џинченг, Wu Jianpeng од Народна Република Кина официјално потпишаа Спогодба за збратимување, односно соработка со намери за размена на двете страни во областа на индустријата, културата, туризмот и здравствената заштита. Оваа соработка може да донесе понатамошен развој и …

Потпишана спогодба за збратимување со Џинченг, НР Кина Види повеќе »

ЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА ЗА ПОУБАВА ИДНИНА! ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД 2022

Големи количини на неразградлив отпад денеска беа подигнати од Старото градско подрачје, Карши бавча, Кеј на Кратовска река, спортските и детски терени, дворовите на образовните институции, во рамки на акцијата „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“. Се чистеа сокаците, депониите во с.Шлегово, с.Приковци и с.Туралево. Во теренските активности за чистење беа вклучени Општина Кратово, ЈП „Кратово“, јавни институции Detska …

ЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА ЗА ПОУБАВА ИДНИНА! ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД 2022 Види повеќе »

Заловување на бездомни кучиња

Денеска надлежните од ветеринарна клиника „Ино Вет“ Куманово, заловија три кучиња од неколку локации во градот, согласно законската обврска на заловување на бездомните кучиња, односно нерегистрирани кучиња кои се на јавни површини. Заловувањето се одвива согласно план и динамика, но се интервенира и по дојава и поплака на граѓани. Во случај на заловување на куче кое …

Заловување на бездомни кучиња Види повеќе »

На денешен ден Светата православна црква го празнува споменот на Свети Ѓорги Кратовски

На денешен ден Светата православна црква го празнува споменот на Свети Ѓорги Кратовски кој на овој ден 1515 година бил мачен, а потоа и спален, на 18 годишна возраст. По занает бил кујунџија и познате е како заштитник на златарите и кујунџиите. Житието вели дека Свети Ѓорги Кратовски е роден во 1497 година во Кратово …

На денешен ден Светата православна црква го празнува споменот на Свети Ѓорги Кратовски Види повеќе »

Решение за свикување на 56-та седница на Совет на општина Кратово

Ја свикувам 56 седница на Советот на општина Кратово која ќе се оддржи на ден 23.02.2021 година (вторник) во салата на Музеј на град Кратово со почеток во 10 часот . За седницата го предлагам следниот: ДНЕВЕН РЕД Предлог-Записник од 54-та седница на Советот на општина Кратово одржана на ден 28.01.2021 година; Предлог-Записник од 55-та …

Решение за свикување на 56-та седница на Совет на општина Кратово Види повеќе »

Поради состојбата со ковид – 19, се откажува главната манифестација за патрониот празник Свети „Ѓорѓи Кратовски“

Почитувани граѓани, Поради здравствената криза (пандемија од Корона вирусот) како и доследно почитување на мерките и препораките за заштита, централниот настан по повод Патрониот празник Свети „Ѓорѓи Кратовски“ 24-ти февруари 2021 година кој секоја година се одбележуваше на Градскиот Плоштад, годинава се откажува. За разлика од претходните години, Чествувањето на Патронот и заштитник на градот …

Поради состојбата со ковид – 19, се откажува главната манифестација за патрониот празник Свети „Ѓорѓи Кратовски“ Види повеќе »

РЕШЕНИЕ за свикување на 55-та седница на советот на општина Кратово

Ја свикувам 55 седница на Советот на општина Кратово која ќе се оддржи на ден 04.02.2021 година (четврток) во салата за седници на Советот на општина Кратово со почеток во 10.30 часот. За седницата го предлагам следниот: ДНЕВЕН РЕД 1. Извештај со Предлог – Одлука за усвојување на Извештај на Пописната комисија за извршен попис …

РЕШЕНИЕ за свикување на 55-та седница на советот на општина Кратово Види повеќе »

Бугарскиот амбасадор во посета на Кратово

Амбасадорот на Република Бугарија во Република Северна Македонија, Ангел Ангелов оствари работна посета на општина Кратово, на која со  градоначалникот д-р Љупчо Бојаџиев, разговараа за активности, иницијативи и можности за соработка во неколку области. На средбата се разговараше за моменталната состојба со вирусот COVID 19 и за донација на 30 пакети со прехрамбени производи и средства за хигиена, …

Бугарскиот амбасадор во посета на Кратово Види повеќе »

„МАКПЕТРОЛ“ АД Скопје со донација на таблети во ООУ „Кочо Рацин“

„Макпетрол“ АД Скопје како општествено одговорна компанија, во време на пандемија кога ни се случува дигитализација на голем дел од секојдневните процеси вложува во најмладите. Компанијата минатата година набавила 1.000 таблети, во вредност од над 6 милиони денари, кои поради работата во услови на пандемија, отежнат транспорт и испорака ги добила претходната недела. Донацијата е наменета …

„МАКПЕТРОЛ“ АД Скопје со донација на таблети во ООУ „Кочо Рацин“ Види повеќе »

Сертификати за негуватели според посебната програма за образование на возрасни

Согласно реализацијата на програмата на ОКР како и потребата за задолжителна обука за давателите на услуги кои се ангажирани од страна на нашата општина, а кои се немаат стекнато со соодветен сертификат или уверение за стекнати вештини/компетенции за занимања, на позицијата Нега за стари лица по успешно спроведената обука од страна на Полиопроект Штип, сертифакти …

Сертификати за негуватели според посебната програма за образование на возрасни Види повеќе »

Работна средба за донесување на финални одлуки за воспоставување на првото меѓуопштинско јавно претпријатие за управување со комунален отпад

Деновиве ќе се одржи работна средба за донесување на финални одлуки за воспоставување на првото меѓуопштинско јавно претпријатие за управување со комунален отпад (,,Заедничко јавно претпријатие за регионално управување со отпад ДЕПОНИЈА МЕЧКУЕВЦИ“ Свети Николе сo седиште во општина Свети Николе). Од Министерството за животна средина и просторно планирање информираат дека е поднесена ревидинирана ИПА …

Работна средба за донесување на финални одлуки за воспоставување на првото меѓуопштинско јавно претпријатие за управување со комунален отпад Види повеќе »

Меѓународен ден на старите лица 1 Октомври

Месецот Октомври започнува со ден посветен на старите лица. Меѓународниот ден на старите лица е востановен во 1990 година од страна на Генералното собрание на Обединетите нации. Денеска овој ден во Општина Кратово се одбележа со активноста домашна посета кај стари лица и изнемоштени лица кои се корисници на ОКР Кратово 2020 односно заедничката средба …

Меѓународен ден на старите лица 1 Октомври Види повеќе »

КРПЕЊЕ НА УДАРНИТЕ ДУПКИ ВО ОПШТИНА КРАТОВО

Во Општина Кратово врз основа на утврдената фактичка состојба на терен од страна на стручните служби во општината и по реакција на граѓаните од денес ќе се изведуваат работни активности – асфалтирање односно крпење на ударните дупки на улиците во градот. Според планираното наредните неколку дена треба да завршат предвидените активности и затоа ги замолуваме …

КРПЕЊЕ НА УДАРНИТЕ ДУПКИ ВО ОПШТИНА КРАТОВО Види повеќе »

Информација за доделување стипендии на деца со попреченост

Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, заедно со своите партнери Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ и Здружението за давање услуги на лицата со попреченост „Хендимак“, го реализира Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“. Проектот, кој е финансиран од Европската Унија и трае од 1.09.2020 до 31.08.2023, има за …

Информација за доделување стипендии на деца со попреченост Види повеќе »

Scroll to Top